1. päev LAEV TALLINN-HELSINGI, KEMI
Koguneme Tallinna reisisadama -terminalis kell kus reisijuht jagab vajalikud reisidokumendid. Laevasõit Tallinnast Helsingisse kell (laevagraafik täpsustamisel)
Alustame sõitu Kemi suunal. Teekonda saadab metsade- ja kaljuderohke maastik ning teele jääb sadu järvi, mille kaldad on täis pikitud suvilaid ja saunu. Möödume Põhjalahe kaldal asuvast Oulu linnast. Kunagine tõrva- ja praegune tehnoloogialinn Oulu või Põhjala valge linn - nagu Oulut samuti kutsutakse - on asutatud Rootsi kuninga käsul. Tõrvakaubanduse kuldajastu algus ja rahvusvahelise kaubavahetuse õigus pani aluse õitsengule, mis tõrvapõletusäri lõppedes püsima jäi ning praeguseks on Oulu kasvanud Soome suuruselt kuuendaks linnaks.
Hilisõhtuks jõuame Kemisse. Majutume hotellis Scandic Kemi*** või sarnases.
2. päev ROVANIEMI - TANKAVAARA - INARI
Hommikusöök. Piki Botnia lahte ja Soome pikimaid jõgesid ületades sõidame edasi põhja poole. Saabume Rovaniemisse, mis asub polaarjoonest natuke lõuna pool. Ületamegi polaarjoone, kus on ka Jõuluvana elupaik ja kus on võimalus taadi endaga kohtuda ning käia Pajakylä postkontoris, kust kaardid ja kirjad lähevad teele spetsiaalse polaarjoone templiga.
Külastame Tankavaara kullaküla, kus igal aastal toimuvad meistrivõistlused kullapesus, ja möödume Porttipahdtani paisjärvest. Teekond jätkub ikka põhja poole, kuni algavad juba tõelised Lapimaa tundramaastikud. Arktilise ja puhta looduse avarustes on kuulda vaid vaikuse häält. Lapimaale lisavad müstilisust virmalised- Aurora Borealis, mille soomekeelne nimi revontulet on pärit saami legendist. Saami kultuuri iseloomustab saami keel, eriline laulmisviis joik, põhjapõdrakavatus ja looduslähedane eluviis.
Möödume maalilisest Inari järvest, mille keskel oleval saarel on olnud saamide pühapaik. Majutume Inari hotellis Inari*** või sarnane.
3. päev KARASJOK - NORDKAPP - ALTA PIIRKOND
Hommikusöök. Tutvume Norra saamide pealinna Karasjokiga, kus asub nii saami parlament kui Sápmi raadio ja televisioon. Karasjok jääb teede ristumiskohale ja on ühtlasi Finnmarki väravaks teel Nordkappi. Seejärel sõidamegi läbi Finnmarki ja teeme peatuse Porsangeri fjordi ääres, kus pooletunnise jalutuskäigu kaugusel saab näha dolomiitformatsioonideks muutunud trolle. Trollholmsundi trollid, kes ei suutnud saami pärimuse järgi endale piisavalt suurt koobast uuristada ega enne päikesetõusu fjordi ületada, seisavad endiselt samas paigas ja vaatavad igatsedes fjordi teisele kaldale.
Jätkame sõitu ja bussiaknast võib imetleda vaateid fjordile, mille ääres seisavad saami lavvud ja gammenid ning teede ääres näeb põhjapõdrakarju. Avanevad imelised vaated nii fjordile endale kui väikestele kaluriküladele selle ääres ja taamal asuvatele mägedele. Edasi suundume merealust tunnelit läbides Magerøya saarele ja sealt edasi Euroopa põhjapoolsemasse punkti Nordkappi, mis tegelikult ei olegi see kõige põhjapoolsem. Siiski on Nordkapi kalju olnud alates 1553. aastast, mil inglise ekspeditsioon kapten Richard Chancellori juhtimisel üritas leida põhjapoolset teed Hiina, olnud oluliseks maamärgiks siit mööduvatele laevadele. Miks aga Nordkapi graniitkaljut ekslikult Mandri-Euroopa kõige põhjapoolsemaks punktiks peetakse, selgub juba vaateid imetledes.
Majutus hotellis Canyon Hotel*** või sarnases.
4. päev ALTA – TROMSO
Hommikusöök. Finnmarki suurimas linnas Altas vaatame 2500-6500 aasta vanuseid kaljujooniseid, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja (lisatasu eest). Kivisse uuristatud põdrad ja rebased ning inimesed oma igapäevatoimetusi tegemas on justkui omapärane kunstinäitus. Kuigi Altas asuvad Norra lõherikkamad jõed ja läbi aegade on tegeldud kalapüügiga, on siin ka muud huvitavat. Lisaks kaljujoonistele asuvad Alta lähistel vanad vasekaevandused ja Alta strateegilist tähtsust rõhutab ka asjaolu, et piirkonna suuremates fjordides on seisnud sakslaste sõjalaevad Tirpitz ja Scharnhorst. Saami aktivistide kokkupõrked kohalike võimudega oma põlisalasid kaitstes, Alta kanjoni sulgemine ja hüdroelektrijaama ehitamine on kohalikel veel hästi meeles.
Astume korraks sisse Alta virmaliste katedraali, mis on Norra üks kauneimaid kaasaegseid sakraalehitisi (lisatasu eest).
Jätkame sõitu läbi Põhja-Norra vahelduvate maastike, avanevad vaated lumega kaetud Lyngeni Alpidele.
Jõuame Tromsøsse, majutus hotellis Comfort Xpress*** või sarnases.
5. päev TROMSO - LOFOODID
Kerge hommikusöök (serveeritakse tuppa). Jalutuskäik Tromsøs, kus 18.-19. sajandil ehitatud puitmajad harmoneeruvad kaasaegse arhitektuuriga.
Seejärel võtame suuna läänerannikule, et jõuda Põhja-Norra kaunimatele saartele Lofootidele. Näeme omapärast algselt eraldi saartena seisnud Vesteråleni maastikuala ning ületades mitmeid fjorde, saabumegi Lofootide saarestikule Nordlandis.
Meil on ainulaadne võimalus majutuda Lofootidele nii iseloomulikes ajaloolistes rorbudes ehk kalurimajakestes Statles Rorbusenter või sarnases. Täisvarustusega rorbud paiknevad ookeanikaldal väikeses idüllilises ja maalilises Mortsundi kalurikülas otse Lofootide südames. Kaluritele olid rorbud elulise tähtsusega, sest pakkusid peavarju ja puhkust ning vajadusel ka tormikaitset. Täna on majutusvõimalusena kasutusele võetud nii vanad renoveeritud rorbud, kui ehitatud juurde uusi hubaseid kalurimajakesi. Mitmete põlvkondade jooksul on hoitud siinseid väärtusi ning see annab meile võimaluse nautida puhkust tõeliselt unikaalses keskkonnas, mida iseloomustab traditsioon, südamlikkus, rahu ja autentsus otse karge ookeani kaldal.
6. päev LOFOODID
Hommikusöök. Tutvume Lofootide saarestiku kaunimate paikadega, mis ei jäta külmaks ka nõudlikumat rändajat. Tee ühelt saarelt teisele kulgeb mööda kitsastest fjordidest, mida kaitsevad külmade ookeanituulte eest peaaegu kilomeetri kõrgused mäed. Kõikjal võib näha vaiadele ehitatud kalurimaju, mida kohalikud elanikud kutsuvad rorbue ja kus veel tänapäevalgi peatuvad talvel tursapüügile tulevad kalamehed. Lofoodid ongi Norra kuulaim tursapüügi piirkond, kust inimeste elu sõltub tursaparvede kudematulekust Lofootide ranniku lähistele. Olgu tegu siis redelitel kuivatatud tursaga või kaljudel küpsenud klippfiskiga - mõlemat moodi osati kuivatatud kala hinnata nii Portugalis kui Itaalias, kus Atlandi tursast valmistatud bacalhao ja stoccafisco on saanud traditsiooniks ja milleta toidulauda mõnel pool ei suudeta ettegi kujutada. Lofootidel on elanud ka viikingiülikud oma peredega ja nende elustiili heaks näiteks on algsele kohale taastatud viikingielamu Borgis (lisatasu eest). Sõidame Lofootide kaugemasse külla nimega Å, kus saab tutvuda kohaliku eluoluga ja kujutada ette elu kalurite keskel. Kindlasti kuulub Lofootide külastuse juurde ka kuivatatud tursa ära proovimine, või veelgi parem - vaalaliha, mida serveeritakse nii küpsetatult kui vinnutatult suitsumaitselisena.
Õhtul sõidame praamiga Lofootidelt tagasi mandrile. Praamisõidul avaneb veelkord ilus vaade Lofootide saarestikule, näeb „Svolværi kitse“ ja ees on ootamas uued lõputud mägised maastikud.
Jõuame Bodøsse ja majutus hotellis Quality Ramsalt või sarnases.
7. päev TEEKOND LÄBI NORRA
Hommikusöök. Sõidame taas lõuna poole ja ületame uuesti polaarjoone. Külastame polaarjoone külastuskeskust. Ööbime Moi Rana piirkonnas hotellis.
8. päev KAUNID MAASTIKUD
Hommikusöök. Teekond läbi kauni maastiku. Õhtuks jõuame Trondheimi. Panoraameksursioon Trondheimi linnas. Norra suuruselt kolmas linn pakub külastajatele nii ajalugu, kultuuri, kunsti kui maitseelamusi. Majutus Trondheimis hotellis Comfort või sarnane.
9. päev TRONDHEIM-OSLO
Hommikusöök. Võimalusel külastame kuulsat Trondheimi kirikut. Sõidame Oslosse. Lennuk Oslo-Tallinn 21:55-00:20.